Octorara Covenanter Presbyterian Church
1188 Valley Road, Quarryville, Pennsylvania

Click here to edit subtitle

2018 Festival Schedule

Grounds open at 7:00am for vendor and clan set-up.  Penn’s Wall Athletes will also be setting up and warming up for the Highland Games


Ceremonies, Events, Competitions and Music Performers


9:45am to 10:15am        Veteran Remembrance Ceremony

Process to Graveyard: Washington Memorial Pipe Band and Clans

Color Guard/Honor Guard

                                                        Wreath Ceremony in lower cemetery for Civil War Veteran

Jonathan Welch, Board Member

Guest Speaker

Graveside Military Salute

Piper—The Flowers of the Forest

Prayer

 

11:30am to 12:10pm                   Opening Ceremony

Welcome/Announcements

                                                        Foundation vice-president John Girvin

Washington Memorial Pipe Band-lead procession from Highland Games field to the main performing area followed by Clans and Athletes.

Honor Guard

Historical remarks

                                                        Foundation president J. Barry Girvin

Remarks from Pa. State Representative Bryan Cutler

Invocation

National Anthem: Charlie Zahm, Celtic, Maritime and American Traditional Musician

Scotland the Brave: Charlie Zahm

Presentation of Clans and Athletes

                                                        LET THE GAMES BEGIN!!

Highland Games

Under the direction of Bill Fredricks

Events will include:  stone toss (braemar & open), weight toss for distance (light and heavy), flaming caber toss, caber toss, weight over bar, hammer toss (light and heavy) and sheaf toss. 

Extra Event: Braveheart Sword Throw

8:00am to 9:00am                        Penn’s Wall Highland Games practice and rules

9:00am to 11:30am                      Penn’s Wall Highland Games/Competition

11:45am to 12:10noon                Penn’s Wall Athletes participate in Opening Ceremonies

12:15noon to 12:45pm                Penn’s Wall Highland activities for adults and children

1:00pm to 6:00pm                        Penn’s Wall Games /Competition/Awards Ceremony

 

PIPING COMPETITION—Grades 1 through 5

Sanctioned through the Eastern United States Pipe Band Association

9:00am to 4:30pm          Piping competition at Piping Grove

Awards ceremony at conclusion of competition

 

DANCING COMPETITION

Levels:  Primary, Beginners, Novice, Intermediate, Premier

Events include Fling, Sword, Lilt, Flora, Jig, Hornpipe//Solo, Duet, Group

Competition Information

● Registration for Pre-Premier and Primary will begin at 9:00am, dancing to begin at

9:30am.

● Registration for Choreography will begin at 10:30, dancing to begin around 11:00.(subject

to change)

● Registration for Premier will begin at 12:30, dancing to begin at 1:00

● Pre-Premier and Premier competitions will begin with the Fling.

 

Music Performances/ Demonstrations/ Workshops:

9:15am to 9:45am                        Main Tent Musician:   Kenna Tozzo, Harpist

10:15am to 10:45pm                   performing in front of the main stage:

The Washington Memorial Pipe Band

10:45am to 11:30am                    Heritage Tent/Stage: Paloma School of Irish Dance

10:45am to 11:30am                    Main Tent Musician:  Fire in the Glen

10:45am to 11:30am                    Sheep Herding Demonstration

12:15 to 1:00pm                           Covenanter Church Musician: Ms. Kenna Tozzo-Harpist

12:15 to 1:00pm                           Main Tent Musicians: Charlie Zahm and Tad Marks, Zahm is a Celtic, Maritime and American Traditional Musician and Marks is an American Folk and Blue Grass Fiddle player.

12:15 to 1:00pm                           Heritage Tent/Stage:  Live Steel Historical European Martial Arts:

Highland Broadsword demonstration

Small sword/Sword and targe/Dirk fighting/Back hold wrestling

 

1:15pm to 2:00pm                        Covenanter Church Musicians—Washington Memorial Pipe Band

                                                       

1:15pm to 2:00pm                        Heritage Tent/Stage: Paloma Irish School of Dance

1:10pm to 2:00pm                        Main Tent Musicians: Fire in the Glen

2:10pm to 3:00pm                        Main Tent Musicians: Charlie Zahm and Tad Marks

2 or 3—another Sheep Herding

2:00pm to 2:45pm                        Heritage Tent/Stage: Address to a Haggis Ceremony

3:00pm to 3:45pm                        Heritage Tent/stage Musicians: Kenna Tozzo-Harpist                   

3:15pm to 4:00pm                        Main Tent Musician:

4:00pm to 4:45pm                        Heritage Tent/Stage - Live Steel Historical European Martial Arts:

Highland Broadsword demonstration

4:00pm to 4:30pm                        Main Tent —

Explore All Day                             explore/interact/shop—vendor and clan tents

Tours/information at the Historic Covenanter Church: featuring Bart School memorabilia and Scottish legacy displays.